I přes pomalý růst, se úrokové sazby stále drží na nízkých hodnotách, a to v průměru pod dvěma procenty. Ve městech, kde jsou přijatelné ceny bytů se proto vyplatí pořídit si vlastní bydlení na hypotéku než bydlet v pronájmu. Splácení hypotéky přináší ročně v porovnání s pronájmem úspory v řádech i několika desítek tisíc korun.
Ušetřit na hypotéce lze i ve velkých městech
Ceny bytů i pronájmů se pochopitelně liší podle velikosti měst. Průměrná cena výše pronájmu v ČR je u běžného bytu o rozloze 72 m2 zhruba 13 tisíc Kč, ale v Praze to je až dvakrát tolik. Na průměrné hypotéce tak lze ušetřit v hlavním městě ročně více než 41 tisíc korun.
Druhé nejdražší bydlení lze pořídit v Brně. Ovšem i zde se vyplatí koupit si byt na hypotéku než platit nájemné. Podle průzkumů můžete v Brně za rok s hypotékou uspořit necelých 7 tisíc Kč.
Největší úspory dosáhnete v Ústí nad Labem, kde jsou nejlevnější byty. Koupíte-li zde byt na hypotéku, můžete ročně uspořit oproti pronájmu až 67 tisíc korun.
Ceny bytů dál porostou
Meziročně vzrostla průměrná cena bytů v ČR o 10%. Svého minima dosáhly ceny bytů v roce 2013 a od té doby lze pozorovat trvalý růst cen. Svůj vliv na tento trend měly i v loňském roce klesající úrokové sazby hypoték. Právě nízké úrokové sazby nahrávají dostupnějšímu bydlení, navzdory zvyšujícím se cenám nemovitostí. Finanční analytici předpokládají, že nízké sazby hypoték ještě nějakou dobu vydrží, ale zřejmě to nebude trvat věčně. Proto je současná doba velice příznivá pro všechny zájemce o nové bydlení za hypotéku.
Jaký je současný stav
V současné době bydlí v pronájmu zhruba třetina Čechů. Pouze každý druhý ale uvažuje o změně v podobě pořízení vlastního bytu. Řada lidí se domnívá, že hypotéka je pro ně nedostupná. Přitom platí nájmy vyšší než je jedna splátka hypotéky a tím ani neinvestují do vlastního bydlení.