Cena vody se mezi jednotlivými regiony podstatně liší. Za jedno sprchování můžete zaplatit dvacetikorunu, ale někde v kempu i padesát korun, protože k ceně vody je třeba přičíst ještě nějaký zisk. V domácnosti nejvíce ušetří ten, kdo má vlastní studnu.
Kolik tedy stojí sprchování?
Při současných cenách vodného a stočného vás 10 minut sprchování může stát kolem 17 Kč. Když to vynásobíte počtem dnů v měsíci, budete vidět, jakým zásahem do rodinného rozpočtu sprchování celé rodiny je.
Většina Čechů se sprchuje jednou denně, pokud tedy nepanují letní vedra. Je-li v domácnosti více členů, samozřejmě spotřeba vody stoupá. K tomu je třeba přičíst pračku, myčku, vaření, splachování či mytí podlahy. Snížit spotřebu vody při sprchování nemusíte jen omezením doby, ale pořízením sprchy s kvalitním perlátorem. Spořící perlátory můžete nainstalovat i na vodovodní baterie. Tímto způsobem lze ušetřit více než polovinu nákladů.
Sprcha nemusí vždy znamenat úsporu
Je všeobecně známo, že napuštění plné vany stojí více peněz, než sprchování. Záleží ovšem na intenzitě a času, neboť delším příjemným sprchováním lze spotřebovat stejné i vyšší množství vody než v napuštěné vaně. Je to klamné, jelikož ve sprše nevidíte celkový objem spotřebované vody jako ve vaně. Jedna naplněná vana dokáže pojmout zhruba 150-200 litrů vody. Pokud se budete sprchovat delší dobu, můžete spotřebovat stejné množství vody, zvláště když necháte kohoutek puštěný na maximum. Sice budete mít příjemný pocit z čisté vody i z toho, že jste ušetřili, ovšem ve skutečnosti jsou to vyhozené peníze.
Jak šetřit vodou při sprchování
Na trhu lze pořídit sprchové hlavice, které v sobě mají od výrobce osazenou úspornou část. Často jsou nákladné, nebo jsou součástí celého sprchového setu, za který zaplatíte i několik tisícovek. Přitom kvalitní perlátor vyjde asi na 250 korun a dokáže snížit okamžitou spotřebu vody o polovinu až tři čtvrtiny. Záleží jen na tom, jaký tlak vody snesete. Kvalitní perlátor dokáže omezit průtok vody až na 7 litrů za minutu, i méně.
To znamená, že s perlátorem lze při desetiminutovém sprchování snížit spotřebu z původních 200 litrů i na nějakých 80 litrů. Ovšem můžete ušetřit ještě více, když například při mytí hlavy, mydlení nebo holení budete vodu zavírat.