Mnoho lidí řeší otázku, kam investovat peníze, aby se zhodnotily – ideálně za krátkou dobu, s co největším ziskem a s minimálním rizikem. Možností investic je celá řada, ale spousta z nich je buď dlouhodobého charakteru, nebo má malý výnos, jako například nejrůznější spořicí účty. Hledáte-li pro své peníze zhodnocení za krátké časové období a s výnosem třeba až deset procent, pak určitě vyzkoušejte investici do dluhopisů.

Proč dluhopisy?

O dluhopisech neboli cenných papírech jste již určitě slyšeli. Jedná se o způsob investice, kdy investor zapůjčí emitentovi, tedy nějaké firmě, své peníze, a emitent je zajistí cenným papírem. Za tuto svou půjčku obdrží investor zpět v předem stanoveném časovém horizontu svou původní částku zhodnocenou o procentuální výnos, takzvaný kupón, na kterém se předem tyto dvě strany dohodly. Kupón se pohybuje v různých procentuálních hladinách – většinou v rozmezí tří až sedmi procent, ale najdete emitenty, kteří si vaší investice cení ještě více a vrátí vám podstatně vyšší částku, než jste na začátku do jejich byznysu vložili. Například firma Uniprospe.eu nabízí investorům výnos 9,5 %, přičemž je tato investice splatná již přibližně za rok, konkrétně v prosinci 2022.

Jaký dluhopis vybrat?

Pokud se rozhodnete investovat do dluhopisů, máte v podstatě dvě možnosti. Buď si můžete vybrat státní dluhopisy, které jsou sice bezpečnější z hlediska zajištěnosti, ale jejich výnos je pouze kolem tří procent. Nebo si můžete zvolit již zmíněné firemní neboli korporátní dluhopisy, které představují o něco větší riziko, které je závislé na správném výběru emitenta, ale výnosy jsou podstatně vyšší než u státních dluhopisů.

Vždy důkladně prověřujte

Dříve, než se pustíte do samotného investování, zaměřte se na to, abyste získali všechny potřebné informace o vašem případném emitentovi. Zajímejte se nejen o jeho současnost, ale i minulost a budoucnost. Využijte například Sbírku listin a další veřejně dostupné zdroje, abyste zjistili historii společnosti, její vlastníky, obraty a podobně. Vybírejte také firmy se zaměřením upotřebitelným do budoucna – například zmíněná firma Uniprospe se zabývá likvidací odpadního polymeru ze starých pneumatik, což je odvětví, které bude rozhodně potřebné i do budoucna a krach takové společnosti je tedy do velké míry minimalizován.

Investice do dluhopisů jsou skvělou příležitostí, jak zúročit své finance. Vždy ale jednejte s rozmyslem a investujte jen do prověřených zdrojů – jen tak si zajistíte bezpečí svých peněz.