Klasické havarijní pojištění je pro každého motoristu téměř nezbytností, zvláště v dnešní době. Pojistka se uzavírá zpravidla na neurčito a intervaly splátek si můžete vybrat měsíční, čtvrtletní, pololetní nebo celoroční.

Málokdo však ví, že tuzemské pojišťovny nabízejí také krátkodobé či sezónní havarijní pojistky.

Jaký je v nich rozdíl?

Předně je třeba připomenout, je povinné ručení je povinné pro každého majitele motorového vozidla, kdežto havarijní pojištění je dobrovolné. Z povinného ručení proplácí pojišťovna škody, které způsobíte při dopravní nehodě někomu jinému. Havarijní pojistka naopak kryje škody na vašem autě, motorce či čtyřkolce. Může ovšem krýt i rizika jako je odcizení, živelné pohromy, vandalismus apd.

TIP: Platíte hodně za auto? Povinné ručení porovnání – spočítejte si kolik se teď na něm dá ušetřit.

Klasické havarijní pojištění se sjednává na delší dobu, zatímco krátkodobé či sezónní je možné sjednat na kratší časový úsek, třeba i na měsíc. Sezónní pojištění umožňuje nastavit rozsah pojistného krytí podle toho, jestli zrovna jezdíte, nebo vaše auto či motorka stojí v garáži.

Krátkodobá pojistka na dovolenou

Je výhodná pro řidiče, kteří se vlastním vozem vydávají na zahraniční dovolenou. Kryje škody vzniklé následkem bouračky, ale také poškozením či ukradením vozidla. Pokud vám škodu způsobí někdo jiný, škoda se sice proplácí z jeho povinného ručení, jenže na peníze ze zahraniční pojišťovny budete čekat i několik měsíců. Urychlit to můžete tím, že si necháte auto opravit z vlastního havarijního pojištění. Vaše pojišťovna škodu proplatí a následně ji bude vymáhat od pojišťovny viníka.

Sezónní pojištění pro motorkáře

Motorkáři jsou specifickou skupinou, která vyjíždí obvykle na jaře a na zimu své stroje odstaví do garáže. Podobně jsou na tom majitelé kabrioletů. Pro tyto skupiny motoristů nabízejí pojišťovny tzv. sezónní havarijní pojištění. Oproti krátkodobému havarijnímu pojištění je jeden rozdíl – havarijní pojistku uzavíráte na celý rok, liší se jen její rozsah. Sezónní pojištění vás kryje pro případ havárie a dalších rizik pro období, kdy jezdíte, tedy typicky v létě.

Pojistit si můžete motorku, čtyřkolku, kabriolet, ale i sněžný skútr nebo rolbu, které se používají naopak v zimě. Záleží tedy na tom, kdy a s čím jezdíte. Letní období se počítá od 1.4. do 31.10., zimní období startuje 1. října a končí poslední dubnový den.