Vedlejší příjem nemusí mít za všech okolností pouze podobu brigády v supermarketu nebo někde ve skladu. Přivydělat si můžete třeba i vhodným investováním do akcií. Je však pravda, že v takovém případě si celou problematiku budete muset nejdřív důkladně nastudovat, což stojí mnoho času. Navíc je zde velké riziko neúspěchu a tím i ztráty financí.

Pokud za své peníze nakoupíte zlato, pořád samozřejmě budete trochu riskovat, nicméně již o mnoho méně. Jde totiž o celosvětově jednu z nejstabilnějších komodit.

Na investice musíte mít dost financí

Abyste mohli investovat, bez základního kapitálu se neobejdete. Výška částky se odvíjí od toho, co přesně chcete koupit a v jakém množství. Konkrétně třeba zlato není zrovna nejlevnější, zvláště zaměříte-li se na zlaté cihličky.

Zásadní je nepoužívat peníze určené na životně důležité věci, třeba na nájem. A to i když máte zaručený tip. Takových zaručených tutovek už tady bylo a mnoho z nich nakonec skončilo velmi neslavně.

Když obětujete peníze třeba na dovolenou či na auto, tak prostě budete muset zůstat letos doma, případně budete nuceni využívat MHD, ovšem neplacení nájmu není dobré riskovat. Na investice vždy mějte vyhrazené peníze, které můžete oželet. V opačném případě neinvestujte.

Další náklady

Rozhodnete-li se nakoupit zlato, stříbro či jiné investičně výhodné cenné kovy, musíte počítat s dalšími náklady. Někde svou komoditu musíte mít uschovanou a relevantní možnosti jsou zde dvě – domácí trezor a banka.

Domácí trezor má tu výhodu, že k němu máte okamžitý přístup a můžete ho využít podle svého vlastního uvážení. Nepříjemné je, že hlavně kvalitní sejfy se nerozdávají zrovna zadarmo. Určitě nejde o úplně levnou záležitost. Pořád je to však lepší, než mít zlaté cihly pod postelí nebo zakopané metr od jabloně.

V bance bude vaše investice v ještě větším bezpečí, ale za tuto službu budete muset patřičně zaplatit. Banky za možnost využívat jejich bezpečnostní schránky nechtějí zase tak moc, ovšem z dlouhodobého hlediska se vám to může pěkně prodražit. A zlato je většinou nutné držet dlouho.

Jakou formu zlata zvolit?

Asi každý zná zlaté cihličky. Ty mohou mít mnoho tvarů i velikostí. Čím objemnější, tím dražší. Opravdu velká cihla vás může přijít na desítky, často i stovky tisíc korun. Nejde tudíž o úplně drobnou investici a mnoho potenciálních zájemců z koupi zlatých cihel vycouvalo právě kvůli jejich ceně.

Druhou možností jsou pak investiční mince, které jsou o několik řádů levnější, a dokonce si je lidé pořizují i jako dárky. Platí to hlavně o zdobných mincích, co jsou často obdařeny různými rytinami.

Běžně vycházejí i pamětní modely s vyobrazením různých českých osobností naší historie. Mezi nejpopulárnější patří Karel IV. Mince nemají takovou hodnotu jako cihly, a tudíž jsou vhodnější pro jedince s počátečním nízkým kapitálem.

Ještě je tu jedna možnost, jak investovat do zlata. A sice koupí akcií těžebních společností, které žlutý kov dolují. Jedná se o největší riziko, jelikož stačí zavření jediného dolu a cena akcií může rychle klesnout. Naopak však můžete vydělat třeba díky otevření nového dolu nebo nálezu nové zlaté žíly. Vzhledem k tenčícím se zásobám zlata ve světě je to však docela nepravděpodobné.

Nakupujte v k tomu určených obchodech

Vzhledem k tomu, že zlato se neválí jen tak po ulici, je potřeba ho sehnat jinak. K tomuto účelu slouží celá řada obchodů, kamenný či internetových. Ne všechny jsou ale zárukou opravdu kvalitního zboží. Největší jistotu máte v našich zeměpisných šířkách u České mincovny, kde můžete koupit jak mince, tak i cihličky.

Nákup lze uskutečnit jak přímo v centrále, tak i na jedné z poboček, případně lze použít jejich e-shop.