Finanční analytici se různí v odhadech, jak kurz koruny posílí či dokonce oslabí po ukončení intervencí, které ČNB ohlásila na začátek dubna. Jedni tvrdí, že při extrémních výkyvech může koruna posílit k hranici 26 korun na euro, druzí nevylučují, že může krátkodobě i oslabit, a to dokonce až ke hranici 29 Kč za euro.

V dlouhodobém horizontu se však očekává spíše postupné posilování české měny. Odhady odborníků hovoří o 25,50 až 26,30 Kč/EUR na konci letošního roku.

Na čem bude záležet

Vývoj kurzu ovlivní zejména postoj investorů. Zahraniční spekulanti sázejí na to, že koruna posílí a oni dostanou více eur. Podle ekonomů ovšem záleží na tom, zda najdou někoho, kdo jim eura prodá.

Spekulanti mají nakoupeny koruny a čekají na hodinu „H“. Experti očekávají rychlé posílení koruny krátce po skončení intervencí, které bude vystřídáno opětovným oslabením kvůli snaze spekulantů uzavírat své pozice. Tak není vyloučeno krátkodobé oslabení koruny nad současných 27 Kč/EUR. Z dlouhodobého hlediska by se měla koruna přibližovat své rovnovážné hodnotě 25,5 Kč/EUR.

Korunu čekají velké výkyvy

Většina odborníků se kloní k názoru, že krátce po exitu koruna posílí k 26 korunám za euro, ovšem na trhu budou pravděpodobně delší dobu panovat značné výkyvy. V praxi to může vypadat tak, že jakmile koruna posílí, spekulanti budou chtít nakupovat eura, což může korunu naopak oslabit. Je však otázka, zda budou mít tuzemské banky dostatek eur, jichž ČNB v průběhu intervencí skoupila obrovské množství. Proto nelze vyloučit, že koruna po skončení intervencí může na přechodnou dobu i oslabit.

Jaký je tedy odhad

V horizontu jednoho roku se očekává koruna kolem 26,30 Kč za euro. Pokud by však koruna oslabovala delší dobu, mohli by na trh přijít noví investoři, kteří by korunu díky její výhodnosti začali opět kupovat. Podle analytiků by měla koruna postupně směřovat k rovnovážnému kurzu pod hladinou 25 korun za euro.

Taktika spekulantů

Investor si jednoduše půjčí eura, během trvání kurzového závazku koupí českou měnu za 27 korun za euro nebo ještě slabší a za tyto koruny koupí české státní dluhopisy nebo je uloží v bance. Pak počká na ukončení kurzového závazku a posílení kurzu koruny, prodá česká finanční aktiva a vymění koruny zpět za eura. Na konec vrátí půjčený obnos v eurech a rozdíl je jeho zisk z této spekulace.