Bytový textil je nedílnou součástí každé domácnosti. Zahrnuje především lůžkoviny, ale také například záclony a závěsy. Co dělat, pokud potřebujete nové vybavení, avšak nechcete utratit zbytečně moc peněz, zároveň také nákupem nehodláte ztrácet drahocenný čas?

Vybírejte si zboží online

Pro záclony, závěsy a ložní povlečení je v současnosti ideální využít internetové obchody. Máte pak klid při výběru a možnost zvolit si řešení přímo na míru. Ceny v eshopech jsou leckdy až o desítky procent nižší nežli v případě kamenných obchodů, protože internetoví prodejci nemají tak vysoké provozní náklady, nemusejí platit příliš velké množství zaměstnanců. Výslednou cenu ovlivňuje rovněž značná konkurence, což má pro vás jako koncové zákazníky samozřejmě pozitivní efekt.

Pozor na parametry

Pakliže si vybíráte povlečení do ložnice, případně záclony do některého z pokojů, a chcete si je koupit online, je nutné si dát pozor nejen na spolehlivost samotného prodejce (volte eshopy, jež mají dobrá hodnocení a kladné recenze od předchozích uživatelů), ale především na správné rozměry. U povlečení totiž obchody obvykle nabízejí hned několik velikostí.

Pro klasickou postel je například vhodné povlečení 140×200 cm, potažmo 140×220cm. Dále je obvykle k dispozici ještě povlečení s většími rozměry, jež je vhodné pro manželské postele. Dětské povlečení naopak mívá výrazně kratší délku i šířku.

Pro záclony a závěsy platí obdobné upozornění. Zde je hlavně podstatné, v jaké výšce od země se nachází garnýž (či jiný typ úchytů záclon). Je také dobré si rozmyslet, zda chcete mít záclony až po zem, nebo raději zvolíte pouze variantu, jež končí těsně pod parapetem oken. Dbejte i na šířku. V jejím případě se doporučuje zvolit dvojnásobnou velikost oproti šířce okna, pak totiž snadno můžete udělat poctivé a elegantně vypadající zřasení, přičemž okna zůstanou dokonale zakrytá.

Nevhodně zvolené rozměry bytového textilu vám zbytečně vytáhnou peníze z kapsy, neboť budete muset nákup zopakovat. Proto tento fakt nepodceňte.