Záclony. Dilema spousty českých hospodyněk. Zatímco jedny na ně nedají dopustit, jiné je zatracují. Do jaké skupiny patříte vy?

Pro jedny jsou prostředkem, jak zútulnit interiér a zabránit nechtěným pohledům zvídavců zvenčí, pro jiné jsou jen obzvláště pro alergiky nechtěným lapačem prachu. Další zase před záclonami dává přednost žaluziím. Někdo zkrátka má rád holky, jiný vdolky. Kolik lidí, tolik v podstatě i stylů. To však nic nemění na faktu, že záclony i závěsy stejně jako další bytový textil v interiéru mají své opodstatnění.

K čemu slouží?

Funkcí záclon je hned několik. Bydlíte-li na rušné ulici, představují záclony ideální způsob, jak zabránit, aby kolemjdoucí nahlíželi do útrob vaší domácnosti. Svou roli ale plní i v samotném interiéru, který zjemňují a zútulňují.

Jak změřit okno?

Koupit si můžete hotové záclony, nebo si je můžete nechat ušít. V obou případech však bude zapotřebí dobře změřit okno. Změřte jeho výšku (od garnýže po místo, kde by záclona měla končit) a šířku vynásobenou dvakrát (na řasení). To je vše.

Jaké záclony zvolit?

Dalším krokem bude volba samotných záclon. Na výběr máte záclony čistě bílé i barevně zdobené. Se vzorem i bez. Záclony dlouhé sahající až k podlaze, nebo naopak krátké zakrývající pouze okno. V kuchyních se často používají dekorativní záclony vitrážové zakrývající pouze část okenního otvoru.

Žakárové, vyšívané a z organzy

Na pohled krásné a luxusní jsou záclony žakárové s vytkávaným vzorem, většinou s motivy květin a listů. Originální jsou i záclony vyšívané. Sháníte-li záclony, které v místnosti vytvoří decentní stín, zaměřte svou pozornost na voál. Velmi lehoučké a průsvitné jsou záclony z organzy.

Kde nakupovat?

Záclony nakupujte výhradně ve specializovaných obchodech a e-shopech. Specialisty na záclony najdete například na e-shopu dante.cz, který je specialistou na záclony, povlečení a bytový textil. Zde seženete produkty z kvalitních materiálů za velmi příznivé ceny.